FAQ

INFORMATOR DLA RODZICÓW
Czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania:

1. Czym różni się usługa „kontakt z koniem dla najmłodszych” od nauki jazdy konnej?

Przejażdżka na kucyku jest spacerkiem na końskim grzbiecie, odbywa się najczęściej w lesie, podczas przejażdżki dziecko nie uczy się jeździć konno, a jedynie zażywa przyjemności przejechania się na kucyku.
Zajęcia 45 minutowe natomiast są lekcją nauki jazdy konnej, podczas której dziecko wykonuje ćwiczenia na równowagę i dobre „samopoczucie” w siodle, wzmacnia mięśnie niezbędne do jazdy konnej, uczy się poruszać wraz z koniem w stępie i kłusie, dowiaduje się  jak komunikować się z koniem, jak odczytywać i reagować na wydawane przez niego sygnały, jak w sposób zrozumiały wydawać mu polecenia, poznaje także zasady bezpieczeństwa na ujeżdżalni.

Usługa „kontakt z koniem dla najmłodszych” nie wymaga zakupu karnetu, naukę jazdy konnej natomiast można w Białym Jednorożcu nabyć wyłącznie w postaci miesięcznego abonamentu.

2. W jakim wieku moje dziecko może rozpocząć naukę jazdy konnej?

Lekcje dla początkujących może rozpocząć dziecko w wieku 7-8 lat, posiadamy kucyki dopasowane wzrostem do tej grupy wiekowej. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że u najmłodszych dzieci nauka postępuje zdecydowanie wolniej, niż u starszych, a ograniczeń związanych z wiekiem nie da się pominąć.

3. Jak ubrać dziecko na pierwszą lekcję jazdy konnej?

Na początku przygody z jeździectwem odradzamy zakup stroju do jazdy konnej. Wystarczy wygodny strój sportowy. Dla dziewczynek sprawdzają się spodnie typu legginsy, dla chłopców – bawełniane spodnie dresowe. Dobrze jest założyć najdłuższe skarpety znalezione w szafie ;), najlepiej podkolanówki. W okresie letnim – adidasy lub trampki, w okresie jesienno-zimowym zwykłe kalosze lub kozaki (kozaki bez zamka, klamer czy elementów ozdobnych po wewnętrznej stronie).

Kask ochronny dziecko otrzyma od nas (bez dodatkowej opłaty) na czas zajęć.

4. Dlaczego w Białym Jednorożcu dzieci jeżdżą na kucach, a nie (tak jak się spotyka w innych ośrodkach) na dużych koniach?

W naszym ośrodku dzieci jeżdżą na kucach dopasowanych wzrostem do ich wzrostu, jest to pod wieloma względami właściwsze
i bezpieczniejsze. Należy zdawać sobie sprawę, że kucyk waży ok. 150 – 250 kg, natomiast duży koń to już masa około pół tony. Z kucykiem dziecko łatwiej sobie poradzi podczas prowadzenia, czyszczenia, pielęgnacji kopyt, siodłania, łatwiej go także kontrolować podczas jazdy. Natomiast z półtonowym, mierzącym 1,60 – 1,70 m wzrostu koniem dziecko nie ma żadnych szans, kiedy koń postanowi pociągnąć jeźdźca, nadepnąć go, przygnieść do ściany, a podczas jazdy przyspieszyć czy odskoczyć.  Konfrontacja małego dziecka z wielkim koniem po prostu najczęściej skutecznie zniechęca dziecko do uprawiania jazdy konnej powodując lęki, urazy itd. Również upadek z wysokości dużego konia z reguły ma większe konsekwencje, niż z niewysokiego kucyka.
Biorąc pod uwagę aspekt biomechaniki ruchu konia i człowieka należy zwrócić  także uwagę, że długość kroku kucyka oraz takt, jakim się porusza, są mniej więcej zbliżona do długości kroku dziecka, zatem o wiele łatwiej dziecku odnaleźć się na grzbiecie kucyka, prawidłowo zgrać się z jego ruchem, jest to dla dziecka bardziej naturalne, niż podążanie za zbyt długimi krokami dużego konia.

5. Jak długo trwa nauka w grupie początkującej?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy wziąć pod uwagę wiek oraz indywidualne cechy danego dziecka. Należy uwzględnić zarówno aspekt fizyczny oraz psychiczny. Pod kątem fizycznym najszybciej uczą się dzieci wysportowane, sprawne fizycznie, bez znaczącej nadwagi. Dzieci słabsze, nie uprawiające regularnie żadnego sportu podczas ćwiczeń na lonży wzmacniają mięśnie nóg, brzucha i kręgosłupa, które są używane podczas poruszania się wraz z koniem w kłusie (anglezowania), popędzania konia łydkami, a także niezbędne do utrzymania prawidłowej sylwetki na koniu.  Pod kątem cech psychicznych i charakteru najszybsze postępy w nauce czynią dzieci bystre, pewne siebie, zdecydowane oraz komunikatywne. Dzieci, którym tych cech brakuje podczas zajęć początkowych uczą się szybko
i właściwie reagować na zachowania konia, poznają zasadę: „albo Ty narzucisz koniowi swoją wolę, albo on narzuci Tobie swoją”, a więc uczą się zdecydowania i pewności siebie
w postępowaniu z koniem. Szybkość reakcji dziecka na różne zachowania konia, w tym na jego „nieposłuszeństwo” oraz na polecenia instruktora zapewnia maksimum bezpieczeństwa podczas zajęć.
Dziecko jest gotowe, aby jeździć w grupie zaawansowanej, jeżeli:
– potrafi anglezować w kłusie bez konieczności utrzymywania równowagi rękami (czyli bez przytrzymywania się siodła lub wodzy)
– umie błyskawicznie zareagować na polecenie instruktora, zmierzające do zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy
– ma wystarczającą siłę, żeby popędzić konia do ruchu naprzód naciskając na jego boki łydkami oraz żeby w razie konieczności pociągnąć rękami za wodze i w ten sposób wymóc na koniu określoną reakcję
– potrafi bez zawahania się wskazać prawą i lewą rękę

6. Kiedy moje dziecko rozpocznie naukę galopu

Naukę galopu można rozpocząć wówczas, kiedy dziecko całkowicie opanowało umiejętność panowania nad koniem w kłusie, zgrania się z jego ruchem w kłusie ćwiczebnym oraz w półsiadzie, na tyle panuje nad swoim ciałem, żeby precyzyjnie i właściwie użyć pomocy do zagalopowania. Należy zdawać sobie sprawę, że stosunkowo łatwo jest kontrolować konia w stępie i kłusie, natomiast w galopie konie  łatwo się ekscytują, mogą przyspieszyć, gwałtownie skręcić, powodując wiele niebezpiecznych sytuacji.

Naukę galopu rozpoczynamy w ramach zajęć sekcji sportowej.

7. Dlaczego zajęcia odbywają się na małym placu?

Ze względów bezpieczeństwa. Na małym placu instruktor jest prawie „na wyciągnięcie ręki” w przypadku jakiegoś problemu czy nieposłuszeństwa konia, a więc jest w stanie zareagować o wiele szybciej przytrzymując czy  popędzając konia, niż miałby na dużym placu. Poza tym na mniejszej przestrzeni kuce są spokojniejsze, łatwiej utrzymać porządek podczas zajęć. Konie wyczuwają bliskość instruktora i są posłuszniejsze. Dla dzieci, które już bez problemu samodzielnie radzą sobie z konikami proponujemy zajęcia sekcji sportowej, które odbywają się na dużym placu.

8. Czy mogę w Białym Jednorożcu wykupić pojedynczą lekcję jazdy konnej dla dziecka?

Nie. Usługi związane z nauką jazdy oferujemy wyłącznie w karnetach przewidujących regularność zajęć minimum raz w tygodniu.

Zasada ta obowiązuje przede wszystkim  z troski o komfort koni – osoba jeżdżąca nieregularnie nie ma szans na poczynienie postępu, popełnia wciąż te same błędy zmuszając konia do tolerowania tych błędów, naraża go tym samym na stres i duży dyskomfort. Naszym celem jest stałe podnoszenia kwalifikacji naszych jeźdźców, a nie udostępnianie koni “żeby sobie pojeździć”. Dlatego poza pierwszą, „testową” jazdą, kiedy młody jeździec i jego rodzice mają okazje zapoznać się z naszymi końmi, instruktorami, ośrodkiem, sposobem prowadzenia zajęć, a instruktor ma szansę wstępnie ocenić umiejętności i predyspozycje dziecka, kolejne zajęcia przewidujemy już tylko w formie karnetów na minimum 4 jazdy w miesiącu.

 

9. Czy jest możliwość, żeby moje dziecko wybrało sobie konia na jazdę oraz instruktora prowadzącego zajęcia?

Istnieje taka możliwość w opcji VIP, wtedy cena za jazdę jest podwójna, jednak nie polecamy takiego rozwiązania. Jeżdżąc na różnych koniach dziecko uczy się indywidualnego podejścia do każdego konia, bowiem każdy koń jest inny zarówno pod kątem cech fizycznych (wyższy lub niższy, grubszy lub chudszy itd.), jak i psychicznych – jeden jest leniwy, inny zbyt szybki, jeden nie lubi głaskania, z jednym trzeba obchodzić się delikatniej, z innym bardziej stanowczo. Również lekcje stale z tym samym instruktorem są właściwe w początkowej fazie nauki, na dalszym etapie dobrze jest, aby raz na czas jazdę prowadził inny instruktor, który nieco inaczej prowadzi jazdę, zwraca uwagę na inne szczegóły itd.

 error: Content is protected !!